top of page

linia produkcyjna

malarnia proszkowa MAGCOLORS jest efektem wieloletniego poszukiwania rozwiązań w zakresie malowania proszkowego. Sprawdzona i przemyślana konstrukcja hali pozwoliła na umieszczenie w niej efektywnej linii. Oprócz linii, we wnętrzu zaprojektowano odpowiednią ilość miejsca na ciągi komunikacyjne i miejsca odkładcze, aby nie wchodziły one w kolizję z samym procesem malowania. Tylko takie rozwiązanie pozwala zachować wysoką efektywność procesu w połączeniu z żądaną jakością wykonywanej usługi.

system
transportu

do obsługi malowanych detali zastosowany został pół-automatyczny transport oparty na sieci trawersów z wózkami poprzecznymi zaopatrzonymi w mechanizmy blokujące i pozycjonujące o napędzie pneumatycznym. Podwieszone elementy przechodzą przez poszczególne fazy produkcji bez kontaktu obsługi z materiałem (z wyłączeniem procesu wieszania i pakowania). Układ ten pozwala na zachowanie niezbędnej sterylności detali, szczególnie po procesie mycia.

malowanie_1
precyzyjne_nastawy1

myjka

3-funkcyjne urządzenie daje możliwość właściwego przygotowania do malowania powierzchni stalowych, ocynkowanych i aluminiowych. Proces mycia odbywa się poprzez odtłuszczenie specjalnymi detergentami, płukanie, nałożenie powłoki polimerowej. Wewnętrzny układ transportu wyposażony jest w napęd pneumatyczny powodujący ruch posuwisto-zwrotny mytych elementów, co zwiększa jakość ich mycia i niweluje martwe pola. Po zakończeniu procesu mycia następuje automatycznie suszenie, w specjalnie przygotowanej do tego komorze. Celem suszenia jest utwardzenie warstwy powierzchniowej naniesionych mikrocząsteczek na detale oraz pozbycie się ewentualnych pozostałości po wcześniejszych procesach

kabina
do
malowania

proces malowania oparty jest o automatyczną kabinę przelotową z systemem manipulatorów połączonych z bramka optyczną, pozwalającą na rozpoznawanie gabarytów malowanych detali. Mózgiem procesu jest interfejs Magic Control CM-40. Komunikuje się on z jednostką sterującą OptiStar CG24-CP odpowiedzialną za pracę 8 pistoletów automatycznych OptiGun GA03-P zasilanych przez pompy aplikacyjne OptiSpray, pozwalające na stabilny wydatek proszku. System ten wspomagany jest poprzez centrum zarządzania farbą OptiCenter OC07, który odpowiada za dozowanie farby i system odzysku. Napylanie w kabinie odbywa się metodą elektrostatyczną, natomiast dobór kolorów oparty jest na wzorniku RAL. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom uzyskuje się powtarzalność produkcyjną serii, zachowana jest dokładność aplikacji oraz utrzymana wymagana grubości powłoki farby.

precyzyjne_nastawy2
myjnia_1

piec

ostatnim etapem malowania proszkowego jest utwardzenie powierzchni. Wykonywane jest to poprzez reakcję chemiczną opartą na procesie grzewczym. W trakcie wygrzewania naniesiona powłoka proszku żeluje się i polimeryzuje. Proces ten wykonywany jest w piecu do polimeryzacji proszkowej o wymiarach roboczych 8000x1500x2200 [mm]. Taki rozmiar pieca pozwala nam na malowanie zarówno elementów dużych gabarytowo, jak i małych detali w dużych ilościach.

śrutownia

alternatywnym sposobem przygotowania powierzchni, jest proces śrutowania, dzięki któremu uzyskujemy czystą, równą powierzchnię o wymaganej szorstkości. Etap ten pozwala również na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, zakrzywień i rogów, co znacząco wpływa na jakość obróbki elementów o skomplikowanych kształtach. W procesie śrutowania używa się ścierniwa wielokrotnego użytku. Tego typu materiał zapewnia najwyższą możliwą do uzyskania jakość oczyszczanej powierzchni. Dla potrzeb naszego procesu zaufaliśmy wykonawcy o wieloletnim doświadczeniu jakim jest SciTeex.

srutowanie
bottom of page